قایقرانی مسابقه بسکتبال بازیکنان پدرام فکوری

قایقرانی: مسابقه بسکتبال بازیکنان پدرام فکوری بازیکن تیم ملی بسکتبال نوجوانان فدراسیون بسکتبال مسابقات نوجوانان غرب آسیا

گت بلاگز وب‌گردی همه چیز در مورد سنگ مثانه

مثانه بیش فعال در زنان نسبت به مردان مرسوم است .اگر زیاد کردن دفعات ادرار در طی روز بیش از ۸ بار و در طول شب بیش از ۲ بار همراه با فوریت‌های ادراری باشد، فر

همه چیز در مورد سنگ مثانه

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، دکتر فرزانه شریفی اقدم جراح و اورولوژیست (متخصص کلیه و مجاری ادرار) بیان کرد: مثانه بیش فعال در زنان نسبت به مردان مرسوم است و حدود ۲۷-۳۵ درصد زنان، ۱۳-۱۵ درصد مردان درگیر این بیماری هستند. بیش فعالی مثانه معمولا یک نشانه تنها نیست، بدهید معنا که این بیماری اکثرا با یک عارضه جدی‌تر همراه هست. تکرر بیش از حد ادرار و احساس دفع ناگهانی ادرار و بی اختیاری ادراری اورژانسی می‌تواند ناشی از پرکاری مثانه باشد. مثانه بیش فعال یک بیماری آزار دهنده‌ای است که کیفیت زندگی اجتماعی بیماران را تحت شعاع قرار می‌دهد.

چطور تشخیص دهیم مثانه بیش فعال داریم؟

همه چیز در مورد سنگ مثانه

وی در ادامه افزود: مثانه بیش فعال می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، مثل بزرگ شدن پروستات، دیابت، بارداری، عفونت‌های ادراری، استرس و اضطراب، و یا مصرف بعضی از داروها. لذا هنگامی که بیمار به متخصص مراجعه می‌کند ابتدا باید یک شرح حال از وی گرفته شود تا بتوان علت مهم بروز مثانه بیش فعال را متوجه شد. به عنوان مثال بیماری که درگیر پرکاری مثانه‌ همراه با عفونت ادراری است جهت تشخیص آن، نیاز است بیمار آزمایشات خاصی را انجام دهد، دکتر ممکن است آزمون ادرار، خون و یا سونوگرافی مثانه را مورد نیاز بداند.

این جراح و اورولوژیست گفت: در مثانه بیش فعال در بعضی مواقع تخلیه کامل ادرار انجام نمی‌شود، بنابراین باقی مانده ادرار در بدن باقی می‌ماند و می‌تواند باعث ایجاد عفونت در مثانه شود. ارتباط این عارضه با سنگ کلیه بسیار نادر است البته ممکن است سنگ از کلیه به مثانه افتاده باشد ولی مثانه بیش فعال به تنهایی ارتباطی با بروز سنگ کلیه ندارد. سنگ کلیه با درد همراه است ولی بیش فعالی مثانه دردناک نیست.

به گفته وی، ۲۷ تا ۳۵ درصد خانم‌ها علائم مثانه بیش فعال دارند به عبارتی از هر ۳ یا ۴ نفر یک مورد درگیر این عارضه است و آمار انتشار یافته مبنی بر از هر ۶ نفر یک نفر به این بیماری مبتلاست صحت دارد.

علل مثانه بیش فعال

مثانه بیش فعال در زنان نسبت به مردان مرسوم است .اگر زیاد کردن دفعات ادرار در طی روز بیش از ۸ بار و در طول شب بیش از ۲ بار همراه با فوریت‌های ادراری باشد، فر

شریفی اقدم اظهار داشت: خانم‌هایی که زایمان‌های متعددی را انجام داده‌اند و درگیر افتادی لگن و مثانه هستند به علت تضعیف دیواره‌ها و لایه‌ها، مثانه از آناتومی خود عوض کردن شکل پیدا کردند و فرد بدون خللی در مثانه به علت مشکلی در این لایه‌های محافظ به پرکاری مثانه مبتلا می‌شوند. همچنین هرچه به سن یائسگی نزدیک‌تر می‌شوند به علت تعییرات در بافت‌های دیواره مثانه، پایانه‌های عصبی، بافت‌های ماهیچه‌ای مثانه و کف لگن ایجاد می‌شود فرد را مستعد به بیش فعالی مثانه می‌کند.

به گفته وی، کمبود هورمون استروژن لایه‌های کف لگن نازک کرده و مثانه ضعیف شده است و بیش فعالی رخ می‌دهد. همچنین مردانی که بیش از ۵۰ سال سن دارند و درگیر بزرگی پروستات هستند نیز در معرض خطر این عارضه قرار دارند.

مشکلات دیگری چون دیابت، با تاثیراتی که روی حجم ادرار و عصب مثانه می‌گذارد فرد را مستعد بیش فعالی مثانه می‌کند. مثانه‌های پرکار به دنبال صدمه به نخاع یا بیماری‌های سیستم عصبی مانند ام اس، تومورهای سیستم عصبی، جراحی‌ها بر روی سیستم عصبی و در بعضی بیماری‌ها مانند دیابت هم دیده می‌شود.

عبارات مهم : ادرار

بیماری دیابت شیرین

این اورولوژیست متذکر شد: مشکلاتی که در ستون فقرات ممکن است رخ دهد مانند انحرافات، پوکی استخوان، اشکالاتی در کانال نخاعی و دیسک کمر همگی ممکن است بیمار را درگیر مثانه بیش فعال کند. در حقیقت سیستم عصبی کنترل کننده مثانه از مغز به ناحیه ستون فقرات یک سیستم عصبی پیوسته است و در طول این مسیر اگر قسمتی دچار اختلال شود فرد مستعد بیش فعالی مثانه می‌شود.

مواردی که باید رعایت کنیم

همه چیز در مورد سنگ مثانه

شریفی اقدام خاطرنشان کرد: در بعضی افراد، موادغذایی کافئین‌دار، پر ادویه، اسیدی و نوشیدنی‌ها علایم را شدت یافتن می‌کنند، بنابراین محدودیت‌های غذایی ممکن است باعث اصلاح علایم مثانه بیش فعال شود.

مایعات مضر جهت این افراد، همچون نوشیدنی‌های کافئین‌دار (قهوه، چای)، خوردن غذاهای تند و فلفلی، و همچنین مصرف الکل باعث بدتر شدن اوضاع و علائم این مسئله در افراد می‌شود.

تغییر سبک زندگی، انجام تمرین‌های مناسب، شیوه زندگی فعال و سالم همراه با دوری از نوشیدن مایعات و کنار گذاشتن سیگار و دخانیات از مبتلا شدن به این عارضه جلوگیری می‌کند.

منبع: جام جم

مثانه بیش فعال در زنان نسبت به مردان مرسوم است .اگر زیاد کردن دفعات ادرار در طی روز بیش از ۸ بار و در طول شب بیش از ۲ بار همراه با فوریت‌های ادراری باشد، فر

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ادرار | دیابت | سیستم | همراه | بیماری | بیش فعالی | عفونت ادراری | بی اختیاری ادراری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog