قایقرانی مسابقه بسکتبال بازیکنان پدرام فکوری

قایقرانی: مسابقه بسکتبال بازیکنان پدرام فکوری بازیکن تیم ملی بسکتبال نوجوانان فدراسیون بسکتبال مسابقات نوجوانان غرب آسیا

گت بلاگز سیاسی سالانه ۸۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی بدون کار داریم ، کارمندان اگر 44 ساعت هم کار کنند معیشتشان تامین نمی شود

در گفتگوی خاص خبری مطرح شد: هر سال ۸۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی بدون کار داریم و جهت رسیدن به احکام برنامه ششم توسعه باید هر سال ۹۸۰ هزار شغل ایجاد کنیم

سالانه ۸۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی بدون کار داریم ، کارمندان اگر 44 ساعت هم کار کنند معیشتشان تامین نمی شود

به گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، لزوم اقدام و توجه همه دستگاه ها جهت مقابله با بحران بیکاری 3 اردیبهشت ماه در برنامه گفتگوی خاص خبری با حضور غلامرضا کاتب مدیر فراکسیون اشتغال و منصوری معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

عبارات مهم : اشتغال
غلامرضا کاتب مدیر فراکسیون اشتغال در ابتدا در پاسخ به پرسش اول مجری برنامه مبنی بر اینکه منشأ اختلاف در تعداد بیکاران چیست گفت: امروز صبح جلسه غیر علنی در مجلس در رابطه با عنوان اشتغال برگزار شد که بزرگترین دغدغه مقام معظم رهبری، مردم و مسؤلان کشور است.

باید در روند اجرای اشتغال کشور گام های موثری برداشته شود

وی با اشاره به اینکه نشانه از این جلسه غیر علنی اشتراک پذیری و تفاهم بین قوای کشور است عنوان کرد: باید در روند اجرای اشتغال کشور گام های موثری برداشته شود لذا، در جلسه امروز وزیر کار تعداد بیکاران را 3 میلیون و 200 هزار نفر
اعلام کرد و قیمت بیکاری بر مبنای مرکز آمار کشور عزیزمان ایران 12/4 درصد هست، این در حالی است که مرکز پژوهش های مجلس آمار بیکاران را5 میلیون نفر عنوان می کند.

اختلاف آمار بیکاری باید برطرف شود

کاتب با بیان اینکه اختلاف آمار بیکاری باید برطرف شود اظهار داشت:کار گروهی با مسؤلیت مرکز پژوهش های مجلس تشکیل شده است است تا به عنوان پیگیری کند.

رئیس فراکسیون اشتغال با اشاره به اشتغال ناقص افزود: افکار عمومی این شغل را قبول ندارند، پیشنهاد مدیر مجلس در این بود که تعریف کار دو روز در هفته باشد این در حالی است که در تعریف بین الملل دو ساعت در هفته است.


کارمندان اگر 44 ساعت هم کار کنند معیشتشان تامین نمی شود

وی با بیان اینکه اگر در تعریف کار به تفاهم برسیم اختلاف نظر ها برطرف می شود گفت: کارمندان اگر 44 ساعت هم کار کنند معیشتشان تامین نمی شود.

وی با بیان اینکه تحقق برنامه ششم توسعه انتظار ما از دولت است عنوان کرد: بحث سیاستگذاری کلان اشتغال وظیفه شده است تا وزارت تعاون به مجلس جهت تصویب تقدیم کند.

منصوری معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از مولفه های مهم سیاست گذاری در حوزه اشتغال رسیدن اجماع در سطح ملی است افزود: اشتغال باید عنوان محور باشد .

وی با اشاره به اینکه مسئله ما وقت کار نیست گفت: کسانی که اشتغال ناقص دارند شاغل محسوب می شوند و نیروی کار آماده به کار باید درگیر کار پاره وقت شود تا اموراتش گذرانده شود.
کاتب در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه دولت باید هر سال حداقل هشت دهم درصد قیمت بیکاری را کم کردن دهد تا بتوانیم در آخر برنامه ۴ درصد قیمت بیکاری را کم کردن دهیم.

سالانه ۸۰۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی بدون کار داریم

وی افزود: علی رغم این سیاست گذاری، شرایط فعلی کشور به گونه ای است که الان نمی توانیم قیمت بیکاری موجود را حفظ کنیم چون هر سال ۸۰۰ هزار فارغ التحصیل دانشگاهی بدون کار در کشور داریم که به خیل بیکاران اضافه می شوند.

رئیس فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جهت رسیدن به احکام برنامه و همچنین جهت آن که قیمت بیکاری زیاد کردن پیدا نکند نیازمند آن هستیم که هر سال ۹۸۰ هزار شغل تازه ایجاد کنید.

کاتب خاطر نشان کرد: آن چه مهم است این است که باید یک اتفاق و اشتراک نظر در اجرای رسیدن به تحقق اهداف برنامه ایجاد کنیم.

منصوری معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اعلام کرد: بر اساس پیشنهاد دولت و مجلس جهت نخستین بار بعد از پنج برنامه توسعه، در برنامه ششم توسعه سیاست توسعه اشتغال را داریم و همچنین بر اساس پیشنهادی که امروز به مجلس ارائه شد و در ابتدای امسال نیز کلیات آن به وسیله دولت به تصویب رسید ما در طرف تقاضای بازار کار به رسته فعالیت هایی که بیشترین ظرفیت و اثر فزاینده را از نظر ارزش افزوده و اشتغال دارند تمرکز کردیم و این طرح را ظرف یکی دو سال گذشته اجرا کردیم که الان تبدیل به کار پخته ای شده است است.

وی افزود : در طرف عرضه بازار کار نیز خوشبختانه در برنامه ششم پیشنهاداتی به تصویب رسیده و ظرفیت های خوبی فراهم است تا به اشتغال پذیری نیروی کار کمک کند.

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: بر این اساس، جهت آن که بتوانیم هر سال ۸ دهم درصد قیمت بیکاری را کم کردن دهیم اگر در طرف تقاضا، در رسته فعالیت های منتخب، پر ارزش و پر اشتغال تمرکز کنیم وقت های شغلی ایجاد خواهد شد.

۷۰ درصد وارد شوندگان به بازار کار، فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند

منصوری با بیان اینکه نزدیک به ۷۰ درصد وارد شوندگان به بازار کار فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند گفت: پایلوتی را سال گذشته در ۸ استان اجرا کردیم که امسال در کل کشور آن را اجرایی خواهیم کرد که بر اساس این پایلوت، فارغ التحصیلانی که به وسیله کارفرمایان جذب می شوند از حداقل حقوق و بیمه برخوردار خواهند بود که بعد از جذب نیروی کار به وسیله این کارفرمایان، حق بیمه کامل سهم کارفرما را دولت پرداخت خواهد کرد.

در بعضی استان ها، بیکاران را از طریق ایجاد سامانه ای شناسایی کردیم

وی افزود: همچنین در سال ۹۵ به صورت پایلوت و از طریق ایجاد سامانه ای، همه بیکاران را در بعضی استان ها شناسایی کردیم که این طرح را در سال ۹۶ تکمیل خواهیم کرد.

منصوری ادامه داد: بر این اساس نیز جهت فارغ التحصیلان دانشگاهی دوره کارورزی و بعد از آن استخدام و جهت بیکاران فاقد تحصیلات دانشگاهی نیز دوره های مهارتی با شمول بیمه در نظر گرفته شده است هست، بنابراین ما نیروی کار را اشتغال پذیر کرده ایم.

کاتب نیز در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: مقرر شده است مرکز پژوهش های مجلس ، جلسات تخصصی و کارشناسی را با هماهنگی وزارت کار و کمیسیون اجتماعی تنظیم و کنترل بندی آن را در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار دهد که این هیئت نیز گزارشات را در اختیار دولت و مجلس قرار خواهد داد.

وی با یا اشاره به بخشی از جلسه غیر علنی امروز مجلس شورای اسلامی نیز عنوان کرد: یکی از مباحث مطرح شده است در جلسه امروز آن بود که سیاست وزارت کار در سال ۹۶ تمرکز بر اشتغال های خرد و کوچک باشد که در این راستا باید جهت بنگاه های خرد و کوچک نیز سازوکارهایی تعریف کرد.

رئیس فراکسیون اشتغال مجلس ادامه داد: مبحث دیگری که در نشست امروز مورد توجه قرار گرفته بحث عدم توازن آموزش با نیازهای بنگاه های اقتصادی کشور است آیا که متاسفانه نظام آموزشی ما نیروی انسانی که تربیت می کند متناسب با نیاز بنگاه های تولیدی و اقتصادی کشور نیست.

کاتب اعلام کرد: آموزش در کشور ما به گونه ای است که تنها ۳۰ درصد تکنسین مورد نیاز بنگاه های اقتصادی تربیت می کنیم و ۷۰ درصد تحصیلات تکمیلی آموزش می دهیم.

وی افزود: همچنین در جلسه امروز، مجلس تاکید داشت که در بحث اشتغال زایی وظیفه را صرفا بر دوش وزارت کار نیندازیم و باید یک هماهنگی بین تمام دستگاه های مرتبط ایجاد شود.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اشتغال | بیکاری | برنامه | وزارت کار | اشتغال زایی | غلامرضا کاتب | گفتگوی خاص خبری | اشتغال

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog